ImageW Londynie opublikowano raport dotyczący finansów klubów piłkarskich w Europie przygotowywany co roku przez firmę Deloitte. Bez wątpliwości, jedną z sensacji tegorocznego raportu okazała się informacja o tym, że po raz pierwszy w historii angielskiej Premiere League spadły zarobki piłkarzy.


Premiere League to angielska ekstraklasa piłkarska powołana do życia w 1992 roku w wyniku bezprecedensowego programu naprawy futbolu, w którym wzięły udział rząd i parlament brytyjski. W ostatniej dekadzie, wszystkie roczne sprawozdania finansowe brytyjskich klubów piłkarskich wykazywały, że zarobki piłkarzy rosły średnio o 20 procent. W tym roku, raport „Review of Football Finance” wykazał trzyprocentowy spadek w stosunku do poprzedniego roku.

Z punktu widzenia finansów przełamanie kilkunastoletniego trendu wzrostu zarobków zawodników w klubach piłkarskich na Wyspach to ważny sygnał dla potencjalnych partnerów i sponsorów. Przy ustabilizowanych przychodach, zmniejszanie kosztów może mieć kapitalne znaczenie dla inwestycji w kluby sportowe. Raport firmy Deloitte potwierdził, że angielskie kluby piłkarskie pozyskują przychody z większej ilości źródeł niż inne kluby piłkarskie Europie, a co ważne: nadal przynoszą największe zyski w porównaniu ze swoimi kontynentalnymi rywalami.

MaketingSportowy.pl (czerwiec 1006)
na podstawie raportu "Review of Football Finance 2004-2005"

czytaj: Football Money League 2009
czytaj: Jak reformowano angielski futbol