ImageWładze hiszpańskiej federacji piłki nożnej (Real Federación Española de Fútbol, RFEF) podpisały kontrowersyjne porozumienie, umożliwiające tamtejszym klubom piłkarskim działanie na zasadach podobnych do amerykańskich sport franchises.

 

Oznacza to, że każdy klub będzie mógł odsprzedać innemu swoje prawa do występowania w ekstraklasie, jak również przenieść się do dowolnego miasta, bez groźby utraty licencji na występowanie w lidze.

Ta decyzja jest częścią szerszego porozumienia pomiędzy hiszpańską federacją a ligą tego kraju. W podpisanej umowie określono też dokładnie obowiązki, zakres odpowiedzialności i sposób współpracy obydwu stron do 2010 r.

Wprowadzone zmiany budzą wiele kontrowersji. Powszechne jest twierdzenie, że taka sytuacja wypacza sens sportowej rywalizacji. Bogaty klub piłkarski zajmując po sezonie miejsca spadkowe będzie mógł pozostać w najwyższej klasie rozgrywek odkupując licencję od klubu, który właśnie awansował. Nie mniejsze emocje budzą ewentualne przeprowadzki hiszpańskich klubów, zazwyczaj mocno związanych z wspierającą je lokalną społecznością.

Władze pozostałych europejskich lig z zaciekawieniem obserwują ten eksperyment.

MarketingSportowy.pl na podstawie www.celticquicknews.co.uk