ImageMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej odbędą się w Polsce już za 2 lata. W tym artykule postaramy się przejrzeć i ocenić poziom polskich strony dotyczących Euro2012, Ocenimy strony oficjalne, oraz nieoficjalne, biorąc pod lupę witryny miast odpowiedzialnych za organizacje imprezy.

Tworząc ranking stron dotyczących tematyki Euro2012, wypada zacząć od oficjalnego serwisu UEFA.

Oficjalny serwis UEFA: http://pl.uefa.com
Logując się na stronie UEFA od razu zauważyć można szatę graficzną, kolorem nawiązującą do oficjalnego logo Mistrzostw Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. W kolejnych odsłonach napotykamy na foto- oraz video-relacje z wydarzeń dotyczących imprezy. Wiele ciekawostek z „życia” europejskich reprezentacji oraz informacje o sposobie zakupu biletów.

Odnośniki do miast – gospodarzy imprezy, zawierają ciekawe, ale niedostatecznie szczegółowe informacje o każdym z nich. Z perspektywy kibica na stronie oficjalnego serwisu UEFA nie znalazłem nic więcej co przyciągnęło by moją uwagę. Serwis podaje głównie „suche” informacje. Brakuje tu zdjęć i wizualizacji stadionów, brakuje odnośników do kamer z budowy. Dodatkowo znajdujemy tutaj niewiele informacji dotyczących Polski i Ukrainy.
Nasza ocena: 3+

Spółka PL.2012: www.2012.org.pl 
Spółka odpowiada za koordynacje i kontrolę przedsięwzięcia przygotowawczego do Euro 2012 w Polsce. Na pierwszy rzut oka, szata graficzna serwisu nie zachwyca. Strona zaprojektowana jest skromnie, ale w przemyślany sposób. Posiada logiczną strukturę. Oficjalna witryna spółki 2012.pl zdecydowanie nadrabia zawartością merytoryczną. Strona dostępna w 7 językach, zawiera wiele informacji o Spółce, aktualności, informacje o inwestycjach oraz przygotowaniach do Euro, Przegląd prasy polskiej i ukraińskiej, duża liczba mulitmediów i zdjęć mogą z pewnością zainteresować czytelnika polskiego i zagranicznego. Bardzo dobrze rozbudowana jest zakładka polskich gospodarzy imprezy, słabiej natomiast ukraińskich.

Elementem wyróżniającym stronę spółki 2012.pl jest zakładka Master Plan. Jest to harmonogram, który zawiera projekty infrastrukturalne związane z UEFA EURO 2012. Dzięki temu narzędziu każdy może na bieżąco śledzić postępy prac związane z budową stadionów, pracach związanych z transportem miejskim, lotniskami, autostradami i liniami kolejowymi. Harmonogram zawiera także wykaz przetargów zrealizowanych, w trakcie postępowania i planowanych.

Podobnie jak w przypadku witryny UEFA również na tej stronie znajduje się niewiele informacji dla kibiców. Brak newsów o akcjach promujących imprezę w Polsce i Europie, żadnych informacji o biletach na Euro, natomiast raporty na temat bazy hotelowej witają nas znanym i popularnym kodem 404 – czyli „NOT FOUND”. Brak informacji ważnych dla mnie jako konsumenta, dla którego takie widowisko jest tworzone.
Nasza ocena: 4-

Wrocław: www.2012.wroc.pl
Strona stolicy Dolnego Śląska jest świetnie zorganizowana. Otwierając ją po raz pierwszy, zauważamy wiele mocno rozbudowanych zakładek. Aktualności, harmonogram i kalendarium budowy w połączeniu z kamerą on-line, nie pozostawiają nam wątpliwości, w jakiej kondycji znajduje się budowany obiekt. Wrocławska strona wychodzi naprzeciw kibicom oferując to czego brakowało nam w poprzednich serwisach, czyli” fan strefę”. A w niej wizualizację stadionu, ciekawostki, darmowe tapety i inne. Serwis funduje również wirtualny spacer po placu budowy z pięcioma punktami obserwacyjnym. Możemy rozejrzeć się dookoła siebie oraz porównać to co widzimy z tym co działo się w tym samym miejscu kilka miesięcy wcześniej. Ciekawe linki odsyłają nas do innych serwisów związanych z miastem, a liczne informacje o rozbudowie infrastruktury miasta na Euro 2012 zwiększają atrakcyjność serwisu. Jednym słowem wrocławska strona Euro2012.wroc.pl to serwis kompletny, choć z jednym małym minusem: strona dostępna jest tylko w dwóch językach. Uważam, że na tym etapie przygotowań strona powinna zostać rozszerzona przynajmniej o język ukraiński.
Nasza ocena: 5-

Gdańsk
www.euro.gdansk.pl
Strona Gdańska, podobnie jak wrocławska, zaprojektowana jest z pomysłem. Nie panuje tu chaos. Wszystko jest uporządkowane, a każda informacja jest łatwa do odnalezienia. Na stronie można zauważyć jeden bardzo interesujący szczegół: przegląd prasy ukraińskiej. Ze wszystkich ocenianych stron pamiętali o tym, tylko administratorzy strony 2012.org.pl. Ważnym jest przecież, aby docierały do nas wiadomości o przebiegu przygotowań naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Zakładka „Projekt stadionu” zaprojektowana tak, abyśmy mogli poczuć się jak na meczu inauguracyjnym na Baltic Arena, oferuje makiety stadionu, wizualizacje, kamery internetowe i galerie. Włodarze gdańskiego serwisu nie zapomnieli również o najważniejszych linkach, informacjach o bazie noclegowej czy komunikacji. W końcu możliwe jest, że kibice, którzy w 2012 roku będą dopingować swoje drużyny na stadionie będącym dumą Pomorza, już w te wakacje zaplanują odwiedzić i poznać miasto. Gdański serwis łączy z serwisem wrocławskim ten sam minus. Strona dostępna jest tylko w dwóch wersjach językowych. Dodajmy do tego do tego zbyt małą liczbę ciekawostek dla kibiców.
Image
Nasza ocena: 4+


Poznań: www.europoznan2012.pl
Rozpoczynając charakterystykę poprzednich stron, zawsze zaczynałem od pozytywnych aspektów. W tym przypadku jest jednak odwrotnie. Gdy po raz pierwszy wszedłem na poznańska witrynę, odniosłem wrażenie, że projektanci zapomnieli o grafice i dodaniu informacji, a to co widzę jest bardziej projektem wstępnym, niż oficjalnym serwisem mającym promować Euro2012 i miasto w którym, ta impreza ma się odbywać. Strona prowadzona jest bardziej w postaci bloga, na, którego od czasu do czasu wrzucane są informacje. Brak strefy dla kibiców, informacji o biletach, istotnych linkach, bazie noclegowej czy komunikacji. Do tego strona dostępna tylko w języku polskim. Przeglądając ją zastanawiałem się chwilami, dla kogo została stworzona. W aktualnej formie przypomina bardziej budowaną obecnie autostradę łączącą Wrocław z Poznaniem. Jeśli chodzi o aspekt marketingowy. Za promocję miasta poprzez oficjalny serwis, stolica wielkopolski otrzymuje minus długi jak z Warszawy do Kijowa (które także ma nie lada problemy żeby w ogóle zbudować stadion). Jeśli już jesteśmy przy stadionie. Poznański serwis zasługuje jednak na pochwałę, która wyciąga go ponad powierzchnię wody. Mowa tu o zakładce stadionu. Nie chodzi o galerie zdjęć, kamery internetowe czy makiety. Tym plusem jest „Virtual Tour ”. Interaktywny spacer po stadionie z możliwością wejścia na murawę, wizytą w lożach VIP i szatni. Duża liczba ciekawych informacji czekająca na nas w każdym wizytowanym miejscu, z pewnością jest w stanie zatrzymać internautę i odciągnąć jego uwagę od tego co w rzeczywistości oferuje nam poznański serwis.
Nasza ocena: 3+

Warszawa: www.um.warszawa.pl/euro2012
Strona Miasta Stołecznego pozostawia wiele do życzenia. Gdyby nie herb i napis Euro 2012 w nagłówku strony, prawdopodobnie ciężko byłoby się domyśleć, że jest to oficjalna witryna warszawska. Strona prezentuje się bezbarwnie. Nic się na niej nie wyróżnia, nie przyciąga uwagi. Informacji jest mało, a te które są, są mało ciekawe. Jeśli coś można by na niej zmienić to po prostu należałoby zaprojektować ją od początku.
Nasza ocena: 3

Stadion Narodowy: www.stadionnarodowy.org.pl
Strona Stadionu Narodowego przedstawia się znacznie bardziej ciekawie od strony Urzędu Miasta Warszawy. Za jej projekt odpowiedzialne było Narodowe Centrum Sportu. Profesjonalny projekt, a zarazem prosta forma, powodują, że aż chce się odbyć wirtualną wycieczkę po Stadionie Narodowym. Ta strona funkcjonuje osobno w stosunku do stron Urzędu Miasta. Stadion Narodowy ma być wizytówką Warszawy, a nawet kraju, „oczkiem w głowie” prezesa Grzegorza Lato i PZPN. Największy, najładniejszy i najdroższy. Z pewnością zasłużył na swoją stronę internetową, którą trzeba chwalić za pomysł, prezencje i prostotę.
Nasza ocena: 5Strony nieoficjalne nie będą oceniane. Trzeba przyznać jednak, że spełniają ważną rolę w całym internetowym środowisku stron o tematyce Euro2012 i są dobrym uzupełnieniem stron oficjalnych.


Powstało i powstawać będzie dużo nieoficjalnych serwisów. Jednak najczęściej zawierają one informacje, które można znaleźć na opisanych wyżej stronach. Jedne opisują stadiony, inwestycje i przygotowania, inne koncentrują się na przeglądach polskiej i ukraińskiej prasy.
Jest również portal społecznościowy skupiający kibiców EURO2012 - http://euro2012.24on.pl.
Witryny nieoficjalne a w tym blogi, często poruszają problemy i tematy tabu, o których na stronach oficjalnych się nie pisze. Pod adresem www.projekt2012.com.pl znajdziemy wiele ciekawych felietonów, raportów, ankiet i opinii internautów. Serwis www.droginaeuro.pl, informuje o bieżącym stanie dróg i autostrad. Warto również zajrzeć na www.euro2012.pl. lub www.euro.budowlany.pl , gdzie trafiają wiadomości o kondycji prowadzonych i planowanych prac.

Podsumowując, nie ma wątpliwości ze strony UEFA i spółki 2012PL zasługują na miano serwisów oficjalnych. Ich zadaniem jest dostarczanie informacji podstawowych i odpowiedź na pytania: Co? Gdzie? Kiedy?. Z pewnością oby dwa portale wywiązują się z powyższych zadań, ale liczymy na to że z biegiem czasu ich zakres będzie stopniowo powiększany.

Wśród stron, polskich gospodarzy Euro 2012, zdecydowanie przodują Wrocław i Gdańsk. Pozostawiają za sobą daleko w tyle Poznań, w którym mimo, iż modernizacja stadionu Lecha Poznań przebiega najszybciej, to do zbudowania dobrego oficjalnego serwisu jest jeszcze daleka droga.Za Poznaniem plasuje się Warszawa, której serwis internetowy pozastawia wiele do życzenia.
Do rozpoczęcia piłkarskich mistrzostw Europy pozostały jeszcze nieco ponad dwa lata i mam nadzieję, że Poznań z Warszawa stopniowo będą poprawiać swoje witryny, tak aby przed rozpoczęciem imprezy można było je nazwać serwisami kompletnymi.

Przemysław Kwiatkowski
MarketingSportowy.pl (czerwiec 2010)