ImageZapasy za Oceanem mają bardzo długą historię. To szósta pod względem popularności dyscyplina sportowa wśród młodzieży akademickiej w Stanach Zjednoczonych.W sobotę 14 listopada 2015 roku, w stanie Iowa, około 300 km na zachód od Chicago, odbył się turniej zapaśniczy, który obserwowało na żywo… ponad 42 tysiące widzów. To rekord ilości widzów w turnieju zapaśniczym na poziomie akademickim. Drużyna Hawkeye Iowa pokonała swojego starego rywala Oklahoma State 18-16.

Image
(fotografia pochodzi ze źródeł NCAA)
42 tysiące osób może pomieścić nowy stadion we Wrocławiu, ale to jest więcej niż pojemność stadionu w Gdańsku.

Zawody zorganizowano na stadionie Kinnick, jednym z tych, które znajdowały się na liście aren rekomendowanych przez Stany Zjednoczone do zorganizowania Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2018 roku.

Zapasy są dla Amerykanów elementem kultury i historycznej tożsamości. Obecnie w amerykańskich szkołach zapasy uprawia około 250 tysięcy chłopców i ponad 5 tysięcy dziewcząt. Zawodnicy, którzy kontynuują swoją edukację w szkołach wyższych biorą udział w Zespołowych Mistrzostwach Zapaśniczych amerykańskiej organizacji amatorskiego sporu akademickiego NCAA. To właśnie w tych rozgrywkach odbyło się spotkanie obserwowane przez ponad 42 tysiące widzów.

Pierwszy historyczny turniej zapasów akademickich w Stanach Zjednoczonych* datowany jest na 1903 rok, kiedy spotkał się zespoły Uniwersytetów w Yale i Columbia. Od 1928 roku te mistrzostwa są organizowane przez organizację NCAA.
Poprzedni rekord ilości widzów na turnieju zapaśniczym na poziomie uniwersyteckim wynosił 15 996 osób i został ustanowiony w grudniu 2013 roku podczas meczu Penn State  z drużyną z Pittsburgh’a.

Image

Oprócz klasyfikacji drużynowej amatorów, NCAA wyłoni również indywidualnych mistrzów zapasów w dziesięciu kategoriach wagowych. W turnieju zapasów na poziomie akademickich może rywalizować od ośmiu do siedemdziesięciu pięciu zawodników. Sezon zasadniczy, który zaczyna się na przełomie października i listopada zakończy się w marcu.
 
Oceniając fenomen zapasów w Stanach Zjednoczonych warto wskazać na różnice w przepisach pomiędzy tą dyscypliną na poziomie akademickim w Stanach Zjednoczonych  a zapasami, które znajdują się w programie Igrzysk Olimpijskich (różnice odnajdujemy również w innych dyscyplinach sportowych m.in. w koszykówce i siatkówce). Historycznie, ale i współcześnie, amerykańscy zawodnicy występujący w zawodach międzynarodowych lepiej radzą sobie w stylu wolnym niż klasycznym. Wydaje się jednak, że nie mają sobie równych w dyscyplinie zwanej promocja sportu i promocja poprzez sport.
 
Michał Szustak
MarketingSportowy,pl
(listopad 2015)
 
* Przed II wojną światową zapasy zwane były w Polsce odpowiednio walką francuską i amerykańską.

czytaj również
Które uczelnie wychowują najwięcej zawodników NBA?


Image