ImageSą filmy wybitne i takie, które do tej kategorii trudno zaliczyć. The Replacements to prosta komedia, dla widza wręcz przewidywalna. Nie jest to wybitny obraz, jednak jest w tym filmie coś co sprawia, że nie zapomnisz go zaraz po obejrzeniu.


Futbol amerykański to dyscyplina sportu, która pozwala zrozumieć to, czego trenerzy sportowi uczą się o zespołach przez całe życie. Kiedy wiele lat temu otrzymywałem dyplom trenera PRAWIE rozumiałem to co udało mi się nazwać dopiero kilka lat później gdy kierowałem zespołem ludzi w prywatnej firmie. Prosta prawda, której nie da się oddzielić od doświadczenia mówi, że nie ma ludzi, którzy do niczego się nie nadają, nie ma gorszych i lepszych. Każdy człowiek ma cechy, które odpowiednio wykorzystane w grupie sprawiają, że wszyscy stajemy się silnym punktem zespołu.

Jeśli zobaczysz zawodników futbolu amerykańskiego w szatni, bez ubrań, które deformują ich sylwetki, zrozumiesz, że w tej dyscyplinie można być wielkim zawodnikiem jeśli ma się sporą nadwagę, a nawet trudności w sprincie na 60m. W filmie „The Replacements” zawodnik sumo spotyka się w szatni z chuderlakiem grającym w „europejską” piłkę nożną, a były więzień przeżywa porażki i sukcesy razem z zawodowym policjantem.

Futbol amerykański fantastycznie ilustruje jak współpraca, motywacja, docenianie wartości innych, praca w grupie i szacunek dla innych budują wielkich ludzi. To między innymi dzięki tym cechom, filmy takie jak „The Replacements” są dobre przyjmowane przez Amerykanów, którzy sami o sobie mówią, że "w przeciwieństwie do Europejczyków pracują bardzo ciężko”.
Dość powiedzieć, że ostatni kwadrans filmu zawiera aż dwie sceny, które Amerykanie chętnie wykorzystują podczas sesji motywacyjnych.

Image
kadr z filmu The Replacements, Warner Bros. 2000

Wspominam o tym filmie również dlatego, że pozwala docenić operatora kamery, który po prostu wie na czym polega filmowanie sportu. Dobrze sfotografowane, dynamiczne akcje pozwalają poczuć wysiłek i ból, które towarzyszą sportowcom. Scena, w której zawodnik Dallas fauluje uderzając głową w kolano wbiegającego z piłką w pole punktowe przeciwnika po prostu boli (sic!)

Znany cytat z filmu:  “Pain heals. Chicks dig scars. Glory... lasts forever.

The Replacements (2000)
Tytuł polski: Sezon rezerwowych
Wytwórnia: Warner Bros.
Reżyseria: Howard Deutch
Obsada: Gene Hackman, Brooke Langton, Keanu Reeves
Film zarobił dla wytwórni Warner Bros. ponad 50 milionów dolarów.
Moja ocena: ***dobrze sfilmowany futbol amerykański


Sceny do filmu nagrywane były na stadionie w Baltimore (około 60 km od Waszyngtonu). Stadion, zdolny pomieścić ponad 70 tysięcy widzów, w momencie kręcenia filmu był jednym z najnowszych w lidze NFL. Miał wtedy również nawierzchnię z naturalnej trawy. Kłopoty z wegetacją trawy sprawiły, że w 2004 roku położono tam sztuczną nawierzchnię.
Na ekranie warto zauważyć również dwóch znanych komentatorów futbolu amerykańskiego: Pat Summerall i John Madden zagrali w tym filmie samych siebie.

Przerysowane postaci z pewnością nie nadają się do aktorskich nagród  jednak jeśli chcesz spędzić czas na prostej rozrywce, z dobrymi akcjami futbolu w tle to odpowiedni wybór. Nieskomplikowany scenariusz tej komedii wystarcza aby się dobrze bawić.

Michał Szustak
MarketingSportowy.pl
(kwiecień 2016)

Image