ImageZainteresowanie jakie wywołuje Turniej Finałowy Euro we Francji stwarza firmom okazję do pochwalenia się swoimi technologiami. Wykorzystując analitykę danych (Big Data), uczenie maszynowe (machine learning) oraz możliwości inteligentnej chmury obliczeniowej Azure, Microsoft przygotował prognozy wyników meczów grupowych oraz fazy play-off Mistrzostw Europy w piłce nożnej we Francji.

Według analityków Microsoft mistrzem Europy zostanie reprezentacja Niemiec. W finale nasi zachodni sąsiedzi zmierzą się z broniącą tytułu Hiszpanią, którą pokonają różnicą jednego gola. W drodze po puchar odprawią do domu reprezentacje Rumunii, Włoch oraz Francji, czyli gospodarza mistrzostw (…)
Na szczęście sport nie poddaje się statystyce. Pomimo, że analizy przewidują, że Polacy nie wyjdą ze swojej grupy, polscy kibice liczą na ten awans a nawet na więcej.

Przewidywania Microsoftu dotyczące fazy grupowej
Przewidywania Microsoftu dotyczące fazy turniejowej

Firma z Redmond udostępni również generowane na żywo tzw. heatmapy kibiców. To wizualizacje, pokazujące w jaki sposób rozkładają się sympatie dla poszczególnych drużyn. Dzięki tej technologii będzie można śledzić na żywo: jak kształtują i zmieniają się nastroje kibiców w poszczególnych państwach, a także sprawdzić, kto kibicuje Polakom, a kto ich rywalom.

Piłka w chmurach
Współczesny futbol czerpie z możliwości stwarzanych przez nowoczesne technologie. Jedną z nich jest cloud computing. Z Chmury Microsoft korzystają m.in. sztaby szkoleniowe Realu Madryt, FC Liverpool, Szachtara Donieck, Olympique Lyonnais oraz Spartaka Moskwa.

Co ciekawe:
Podczas Finałów Mistrzostw Świata 2014 inteligentna chmura Microsoftu trafnie wytypowała zwycięzców fazy turniejowej, poprawnie trafnie typując 15 z 16 zwycięskich drużyn.

źródło: informacja prasowa Microsoft

MarketingSportowy.pl
(czerwiec 2016)

Image